DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 416153-1,31%
İstanbul
23°

AÇIK

13:03

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Küresel elektrik talebi salgın nedeniyle düşecek

Küresel elektrik talebi salgın nedeniyle düşecek

ABONE OL
14 Aralık 2020 15:55
Küresel elektrik talebi salgın nedeniyle düşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı Elektrik Piyasası Raporu’na göre, koronavirüsün yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamalar bu yıl sonu itibarıyla ekonomik büyümede yüzde 4,4 gerilemeye neden olacak.

Elektrik talebinde de koronavirüs nedeniyle azalma görülecek. Bu kapsamda, bu yıl küresel elektrik talebi geçen yıla göre yüzde 2 azalarak son 50 yıldaki en büyük şoku yaşayacak.

ELEKTRİK TALEBİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Salgının ekonomi ve elektrik talebine etkisi, 2009’daki finansal krizin etkilerinden daha derin olacak. 2009’daki finansal krizi sonrasında ekonomi yüzde 0,1 gerilerken, elektrik talebi de bu dönemde yüzde 0,6 düşmüştü.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ YÜZDE 4 İLE AVRUPA’DA

Rapora göre elektrik talebindeki en büyük düşüş yüzde 4 ile Avrupa’da görülecek. İtalya, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’daki karantina uygulamaları kıtadaki elektrik düşüşünde etkin rol oynayacak.

ÇİN, BU YIL ELEKTRİK TALEBİ ARTAN TEK ÜLKE

Küresel elektrik tüketiminin yüzde 28’ini tek başına oluşturan Çin, bu yıl elektrik talebi artan tek ülke olacak. ABD’nin bu dönemdeki elektrik talebi ise yüzde 3,6 ve Rusya’nın yüzde 3 azalacak.

Dünya nüfusunun 6’da 1’ini oluşturan Afrika’nın elektrik talebinde bu yıl geçen yıla göre yüzde 2 düşüş beklenirken, Orta Doğu’nun elektrik talebinde belirgin bir fark görülmeyecek.

SADECE TEMİZ KAYNAKLARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ ARTACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik bu yıl geçen yıla göre yüzde 7 büyüyecek.

Kömürden elektrik üretimi yüzde 5 ile bugüne kadarki en büyük düşüşünü yaşayacak ve 2012’deki seviyelerine geri dönecek. Nükleerden elektrik üretimi söz konusu dönemde yüzde 4, doğalgazdan üretimi ise yüzde 2 azalacak.

Bu kaynakların elektrik üretimindeki azalma karbon emisyonlarının da bu yıl yüzde 5 düşmesini sağlayacak.

ÇİN VE HİNDİSTAN TALEPTEKİ TOPARLANMAYA ÖNCÜLÜK EDECEK

Küresel ekonominin 2021’de toparlanmaya başlamasıyla elektrik talebi de yüzde 3 büyüme gösterecek. Talepteki büyümede Çin ve Hindistan başta olmak üzere gelişen ekonomiler etkili olacak.

Bu yıl yüzde 28 seviyesinde bulunan yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam elektrik üretimindeki payı 2021’de yüzde 29’a yükselecek. Kömürden elektrik üretimi bu yıl düşüşe geçse de gelecek yıl yaklaşık yüzde 3 artacak.

NÜKLEERDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 2,5 ARTACAK

Nükleerden elektrik üretimi ise Fransa ve Japonya’daki toparlanmayla Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeni kapasitelerin devreye girmesiyle gelecek yıl yüzde 2,5 artış gösterecek. Gelişen ekonomilerde fosil kaynaklardan üretimin artmasıyla elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonlar 2021’de yüzde 2 artacak.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.