DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3851552,08%
İstanbul
25°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hiçbir yere ‘uymayan’ aile

Hiçbir yere ‘uymayan’ aile

ABONE OL
25 Temmuz 2021 08:21
Hiçbir yere ‘uymayan’ aile
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seray Şahinler “Allah kahretsin, burada aile yaşıyor. Kapıya vurup durmayın. Açmayacağım o kapıyı. Duymuyorum sizi artık… Defolun!” Sanayi Mahallesi’nin ortasında kurulan, boş bir metal kesim atölyesini çağdaş bir sanat merkezine dönüştüren K! Kültüral Performing Arts, dördüncü sezonuna yeni oyunlarıyla devam ediyor. Kültüral’ın yeni oyunu “AB Uyumlu Aile”, Eylül’de dijital prömiyeriyle izleyiciyle buluşacak.

Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı, Yağmur Yağmur’un yönettiği oyun güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorgulandığı çarpıcı bir deneyim. “AB Uyumlu Aile”, anne-baba ve iki kızdan oluşan “sıradan” bir ailenin gözünden dünyaya modernite satanlara sesleniyor. Güçlü metaforlarla bezenmiş oyunda günümüz modernizminin ve refah anlayışının iki yüzünü ulus, aile, kadın, beden üzerinden okuyabiliyorsunuz.

Otorite, güç, öteki olma ve sınırlar… Renkli, coşkulu, aynı zamanda karanlık da olan bu ‘tuhaf aile’; monoton hayatlarının gündelik sorunlarında sıkışırken, bu bozuk senfoninin her bir dişlisini hızla birbirine geçiriyor.

Yepyeni bir dijital yorum

Pandemi sürecinde pek oyun dijitale aktarıldı, dijital çekimlerle izleyiciyle buluştu. K! Kültüral, bu buluşmaya yepyeni bir boyut kazandırmış ve oyunu dokuz farklı kamerayla çekmiş. Tiyatronun sinematografik bir gözle yeni yorumu seyirci dramaturjisi açısından da yepyeni bir deneyim. Oyuncuları ve sahneyi farklı açılardan görmek, hikâyeyi göz içinde gözle yeniden yorumlamak gibi. Oyun arada kalmışlığı, kimliksizleşmeyi yahut kimliğin esiri olmayı, günümüz koşullarında güncellenen “aidiyet” kavramını sorgulayarak izleyiciyi hem sarsıyor hem “rahatsız ediyor”

“AB Uyumlu Aile”, K! Kültüral’ın “Paravanlar”, “Oda Komşum Wagner” gibi izleyeni sarsan, tiyatroya yepyeni bir anlayışla değer katan izlenmesi keyifli ama bir o kadar zor bir oyun.

Görmek ya da görmemek her şeyin tonunu belirliyor

“İletişimsizlik, arada kalmışlık, yıkılan hassasiyetler, çürüme ve çağımızın en büyük hastalığı olan güvensizlik, sıkı sıkıya tutunmaya çalıştığımız ama artık asla tutunamadığımız değerlerin yok oluşu gibi temalar etrafında dolaşıyoruz” diyen yönetmen Yağmur Yağmur, “AB Uyumlu Aile”yi şöyle anlatıyor: “Dinamik, fiziksel ve imajinatif bir anlatı dili geliştirmeye çalıştık. Çekim teknikleri de bambaşka bir dil yaratmaya olanak sağlıyor. Havada asılı kalmış sıkışık bir uzam üzerinde, araya mesafe koyan ancak; samimi de olabilen bir dil yakaladığımızı düşünüyorum. İletişimsizliğin tonunu görme biçimimiz oyunun yapısının belirleyici unsuru oldu diyebilirim. Görme ya da görmezden gelme biçimlerimiz her şeyin tonunu belirliyor bana kalırsa. Müthiş bir hızla ve ölüme koşan bir canlılıkla geçiyor ömrümüz, tatlı bir çürümenin kucağında…”

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.